Perşembe, Mart 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_img
Ana SayfaTarım Haberleri"Araziler geleneksel yöntemle sulanmaya devam edilirse büyük kayıplara neden olur" 

“Araziler geleneksel yöntemle sulanmaya devam edilirse büyük kayıplara neden olur” 

Mardin’de Tarım danışmanlığı yapan Burhan Bulut, geleneksel (vahşi) sulamanın zararları, çiftçilerin doğru sulama yöntemi ve tarımsal arazilerde kullanılan elektrik ve su kaynakları iklim değişikliğine olan zararları hakkında önemli bilgiler aktardı. 

Tarlalarda bilinçsiz olarak kullanılan vahşi sulama tekniği, su israfına yol açıp toprağın verimsizleşmesine yol açarken diğer yandan su israfına neden olmaktadır. 

10 yıldır tarım danışmanlığı yapan Burhan Bulut, eskiden yapılan vahşice sulamanın günümüzde de bir nebze devam ettiğine dikkat çekerek bu sulama yönteminin devam ettiği sürece toprakta tuzluluk oranın artacağına, toprağın doygunluğunun fazla olacağına ve bunun sonucunda da verim ve kalite düşüşünün olacağına vurgu yaptı.

“Eskiden çiftçilerimiz geleneksel (vahşi) sulama ile arazileri sulamaktaydılar. Geleneksel sulamanın diğer adı salma sulamadır. Suyun çoğu boşa gittiği için halk dilinde vahşi sulama olarak tanımlanıyor. O da boruların alet ve ekipmanların yetersizliğinden kaynaklanıyordu. Ancak şimdi teknoloji gelişti, Tarım ve Orman Bakanlığımızın sulama sistemleriyle ilgili destekleri arttı. Destekleri arttığı için otomatikman çiftçilerimiz geleneksel sulamadan vazgeçti. Şimdi ise modern sulama sistemleri kullanılıyor. Modern sulama sistemlerimiz de dört sulama sistemine ayrılarak; damlama sulama sistemi, yağmurlama sulama sistemi, mikro yağmurlama sistemi ve sızdırma sulama sistemidir. Son dönemlerde bu sulama sistemleri kullanılmaktadır. Çiftçilerimiz geleneksel sulama sistemini yani vahşi sulamayı tek tük kullanıyor. O da inşallah en kısa zamanda sonlanır.” şeklinde aktardı. 

“Arazinin fazla sulanması toprağın tuzluluk oranının artmasına neden olmasıyla beraber verimsizliğine de neden olur”

Toprağı sulamanın doğru yolu hakkında bilgi veren Bulut, “Arazileri sulamanın en doğru yolu damlama sulama ve yağmurlama sistemiyledir. Aksi halde toprak fazla su aldığı zaman drenaj sorunu olur. Drenaj sorunu olduğu zaman da toprakta tuzluluk oranı artar, tuzluluk oranı da arttığı zaman otomatikman o toprak verimsizleşir.  Drenaj ve tuzluluk sorunu bir yıla ortaya çıkmaz. Bu yılların birikimiyle her yıl üst üste geçtikçe bir yerden sonra toprak artık tuzluluk oranının yüksekliğinden dolayı su alamaz hale gelir. Bunun sonucunda da verim düşer. Verim düştüğü gibi kalitede düşmesiyle ürün alınamaz hale gelir. Çiftçiye bu konuda düşen görev ise geleneksel ve karık sulamadan vazgeçmelidir. Salma sulamayı bir kenara bırakıp acilen damlama sulama ve yağmurlama sulama sistemine geçmelidir. Çiftçiler geleneksel sulama sistemine devam ettiği sürece hem topraklarımız verimsizleşir hem de iklime de etki eder. Aşırı sulama buharlaşmaya neden olur, aşırı buharlaşma da bir yerden sonra iklim değişikliğine neden olur.” ifadelerini kullandı. 

 Tarım Danışmanı Burhan Bulut

Bulut, faydalı ve zarlı olan sulama yöntemlerine açıklık getirerek, “Akıllı sulama sistemleri, sulama alanlarının en etkin şekilde bitkinin ihtiyacı olan suyun verilmesiyle sudan ve üretimden maksimum verim elde etmek için geliştirilmiş sistemlerdir. Bu sistemlerin acilen çiftçiler tarafından kullanılması önemlidir. Akıllı sulama sistemleri de modern ve geleneksel sulama sistemleri diye ikiye ayrılıyor. Geleneksel sulama sistemlerimiz; salma sulama, karık sulama, tava sulama ve uzun tava sulama sistemidir. Bu yöntemlerden çiftçilerimizin vazgeçmesi gerekmektedir. Diğer yandan modern sulama sistemleri ise; damlama sulama sistemi, yağmurlama sulama sistemi, mikro yağmurlama sulama sistemi ve sızdırma sulama sistemi yöntemleri olup bunların kullanılmasında fayda vardır. Çiftçilerimiz kullandığı zaman yararını ve faydasını göreceklerdir.” şeklinde belirtti. 

“İklim değişikliğinin olumlu yönde olması için bölge alanlarının ağaçlandırılması şarttır” 

Tarımsal arazilerde kullanılan elektrik ve su kaynakları iklim değişikliğine olan zararlarına da dikkat çeken Bulut, “Tarımsal arazilerde kullanılan elektrik ve su kaynaklarının iklim değişikliğine olan etkisi ise tarımsal alanda ve evlerde kullanılan her türlü elektrik zarardır. Çünkü iklim değişikliğine neden olur. Bunların temel çözümü bölgemizin ağaçlandırılmasıdır. Ağaçlandırılma yapıldığı zaman bölgeye bir serinlik gelir. O serinlik de hem hayvanlar için hem insanlar için hem de bütün yeryüzündeki tüm canlılar için denge sağlamaktadır. Bir diğer önemli bir konu ise enerji tasarrufu sağlayan tüm evlerimizde ve her yerde ampul ve beyaz eşyaların kullanımı son derece önemlidir. Ancak bölgemizde evlerde ve iş yerlerinde güneş panellerinin kullanılması çok daha fayda sağlayacaktır. Bunun yanında su tasarrufu da çok önemlidir. Modern sulama sistemi yöntemleriyle bir damla su bile boşa gitmiyor. Ancak geleneksel sulama hem doğanın dengesi bozuluyor hem suyumuz boşa akıyor. Bunun için tüm çiftçi ve üreticilerimize bunu duyan herkese buradan da bir çağrımızdır. Bu zamanda suyun kıymeti bilinmeli ve özellikle de herkes bir ağaç dikse iklimle beraber her şeyi dengelemektedir.” şeklinde kaydetti. (İLKHA)

İlgili Haberler

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -spot_imgspot_img

Popüler Haberler

Sponsorlu içerik

Son Yorumlar