Perşembe, Mart 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_img
Ana SayfaÇiftçiden HaberlerHÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Özaslan: Çiftçi çökerse memleket çöker

HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Özaslan: Çiftçi çökerse memleket çöker

HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, devlet tarafından bu yıl belirlenen mısır fiyatından dolayı mağduriyet yaşayan çiftçilerin sorunlarını gündeme taşıyarak çözüm için yetkililere çağrıda bulundu.

Her hafta Cuma günü saat 11.11’de Şanlıurfa’nın bir sorununu ve bu soruna yönelik çözüm önerilerini paylaşan HÜDA PAR Şanlıurfa İl Başkanı Emin Özaslan, devlet tarafından bu yıl belirlenen mısır fiyatından dolayı mağduriyet yaşayan çiftçilerin sorunlarını gündeme taşıyarak yetkililere bir çağrıda bulundu.

Bu sene belirlenen mısır fiyatından dolayı mağduriyet yaşayan çiftçileri tarla başında ziyaret eden Özaslan, çiftçinin zarar ettiğini belirterek yetkilileri bu konuda duyarlı olmaya davet etti.

“Mısırın geçen yıl ile bu yılki fiyatı aynı”

Mağdur olan çiftçilerden biri, “Çiftçiyiz, mısır ekiyoruz. Gübre 3 katına çıktı, mazot 4 katına çıktı, kiralar da öyle… Mısırın geçen yıl ile bu yılki fiyatı aynıdır.” dedi.

Mağdur olan çiftçilerden bir diğeri, “Gece-gündüz tarladayız. Mısırın kilosuna devlet 6 TL koymuş. Ama fabrikacılar nem, şu-bu diyerek, bunu 3,5 – 4 TL’ye getirecekler. Mazotudur, gübresidir, ilacıdır… Bunları sayarsak bize ne kalıyor?” diye konuştu.

“Bazı çiftçiler traktör ve kamyonlarını satmak zorunda kaldılar”

Mağdur olan bir başka çiftçi, “Biçerciye, gübreciye ve ilaççıya bu masraflarını karşılayamadığından dolayı bazı çiftçilerimiz traktör ve kamyonlarını satmak zorunda kaldılar.” dedi.

“Böyle giderse başka illere mevsimlik tarım işçisi olarak gideceğiz”

Mağdur olan bir başka çiftçi ise, “Mısırı görüyorsunuz. Bu hale getirene kadar ne çileler çektik. Bize verdiğiniz fiyat 6 TL. Mazot şu an 40 TL’ye dayandı. Hadi bu işin içinden çık. Böyle giderse çoluğumuzu çocuğumuzu alıp başka illere mevsimlik tarım işçisi olarak gideceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Çiftçiler yalnız bırakılıyor”

Konuyla alakalı konuşan Özaslan, “Gördüğünüz gibi bütün zor şartlara rağmen çiftçi gece-gündüz çalışıyor, üretim yapıyor. Türkiye’deki tarımsal üretimin bel kemiği olan çiftçiler, ama bugün çiftçi yalnız kalmış.” dedi.

“En kolay gözden çıkarılan kesim çiftçilerdir”

Ülke genelinde kolayca gözden çıkarılan kesimin çiftçiler olduğunu belirten Özaslan, “Hükümet çiftçiyi yalnız bırakıyor. Tarım Bakanlığı çiftçiyi unutmuş. Ne yazık ki bu ülkede en kolay gözden çıkarılan kesim maalesef çiftçiler oluyor. Tüm girdi maliyetleri en az iki katına çıkmasına rağmen çiftçi yine de üretim yapıyor. Kâr etmeyi bir kenara bırakalım, çiftçi bu sene zarar ediyor. Geçen yıl 5,7 TL fiyat verdiniz. Bu sene yüzde 5 artış yapmışsınız. Geçen yıldan bu güne kadar hangi girdi maliyetinin fiyatı yüzde 5 artmış?” dedi.

“Çiftçi bu ülke, Ukrayna’ya Rusya’ya mahkûm olmasın diye üretim yapıyor”

Çiftçiler için yapılması gerekenler konusunda tavsiyelerde bulunan Özaslan, “Çiftçi bu ülke, Ukrayna’ya, Rusya’ya mahkûm olmasın diye üretim yapıyor. Çiftçi, hepimiz evimizde ekmeğe, domatese, patlıcana, bibere çok rahat ulaşabilelim diye gece-gündüz demeden üretim yapıyor, Yüzde 5 artış ne demek. Çiftçi için yapılması gerekeni söylüyoruz. Bütün girdi maliyetleri en az iki katına çıkmış. Onlara karşın, siz de geçen yıl belirlemiş olduğunuz mısır fiyatını sadece yüzde 50 arttırın. Çiftçi yine bunu kabul edecek ve üretim yapmaya devam edecek. Aksi takdirde çiftçi zarar ederse üretimi bırakacak. Çiftçi çökerse memleket çöker.” ifadelerini kullandı. (İLKHA)

İlgili Haberler

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -spot_imgspot_img

Popüler Haberler

Sponsorlu içerik

Son Yorumlar