Perşembe, Mart 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_img
Ana SayfaHayvancılık HaberleriKırklareli göletleri balıklandırılıyor

Kırklareli göletleri balıklandırılıyor

İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz tarafından, ilimiz sınırları dâhilinde bulunan ve balıklandırılmasına ihtiyaç duyulan göletlerde, balıklandırma çalışması yapıldı. Bu çalışmayla; göl ve göletlerin balık popülasyonlarının desteklenmesi, göl ekosisteminin canlı tutulması ve yöre halkının göl ve göletlerden istifade etmesi hedeflenmektedir.

İl Müdürümüz Mehmet AKSOY, İl Müdür Yardımcımız, Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürümüz ve Kayalı Köyü Muhtarımız Cengiz YÜREKLİ’ nin katılımıyla; Merkez Kayalı Barajı ve ilçelerimizde bulunan göletlerimize, yavru sazan balıkları bırakılmıştır.

İl Müdürümüz Mehmet AKSOY yaptığı açıklamada, tarımın bütün alanlarında devletimizin %50 hibe desteklemelerinin devam ettiğini belirtti. Ülkemizin su ürünleri konusunda çok hızlı bir gelişim sağladığını ve bu alandaki başarının balıkçılarımızın eseri olduğunu söyledi.

Çalışmanın devamında ise; İpsala Su Ürünleri Üretim İstasyonundan temin edilerek getirilen toplam 550.000 adet yavru sazan balığının, Merkez, Lüleburgaz, Vize, Pınarhisar, Kofçaz, Pehlivanköy ve Babaeski ilçelerinde bulunan toplam 23 adet gölete bırakma işlemi tamamlandı.

İl Müdürümüz Mehmet AKSOY çalışmanın sonunda yaptığı konuşmada, “Su ürünleri kaynakları ile su ürünlerinin sürdürülebilir olarak kullanılabilmesi ve gelecek nesillere aktarılması, iç su ürünleri stoklarının takviye edilmesi, göl ekosisteminin canlı tutulması, göl ve göletlerdeki balık popülasyonun desteklenmesi amacıyla, göl ve göletlerimize yavru balıklar bırakılmaktadır. Balık türleri ve stokların korunarak gelecek nesillere aktarılabilmesi için av aracı, balık boyu, av zamanı ve yer yasaklarına uyulması, en az bir kez üremelerine imkân tanınması sürdürülebilir balıkçılık açısından büyük önem arz etmektedir” ifadelerini kullanmıştır.

İlgili Haberler

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -spot_imgspot_img

Popüler Haberler

Sponsorlu içerik

Son Yorumlar