Perşembe, Mart 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_img
Ana SayfaTarım HaberleriMısır hasadından 90 bin ton rekolte bekleniyor

Mısır hasadından 90 bin ton rekolte bekleniyor

Batman’da 60 bin dönüm üzerinde mısır ekiliş alanının olduğunu belirten Batman Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş, bu sene 90 bin ton civarında bir rekolte beklediklerini söyledi.

Önümüzdeki günlerde yapılması planlanan mısır hasadına ilişkin İLKHA muhabirine açıklamalarda bulunan Batman Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş, ağustos ayının sonlarına doğru kentte mısır hasadının başlamasını beklediklerini ifade etti.

Çiftçinin gözünün mısır alım fiyatının açıklanmasında olduğunu belirten Aydiş, mısırın ton başının 8 bin lira olmasını beklediklerini aktardı.

“Çiftçimiz iyi bir para kazandı”

Bu sene hububatta bölge olarak iyi bir verim aldıklarını anımsatan Aydiş, “Tabi verim iyi olunca fiyatta iyi oluyor. Toprak Mahsulleri Ofisi, Batman ve Hakkari illerinden toplamda yaklaşık 400 bin ton civarında bir hububat alımı gerçekleştirdi. Paralar da bir ay içinde ödeniyor, bu konuda da sıkıntı yok. Alımlar halen de devam ediyor. Bu sene arpa, buğday, mercimek olsun hububat konusunda ufak eksiklikler dışında hiçbir sıkıntı yaşamadık. Çiftçimiz de iyi bir para kazandı.” diye konuştu.

“Bu ayın sonunda mısır hasadı başlayacak”

Nizamettin Aydiş

Şimdi ise çiftçinin gözünün mısır hasadında olduğunu ifade eden Aydiş, “Şu an güncel konu mısır. En geç bu ayın sonunda mısır çıkacak. Aşağı yukarı 60 bin dönüm mısır ekimimiz var. 90 bin ton civarında da rekolte bekliyoruz.” dedi.

“İstediğimiz fiyatta alım yapılırsa çiftçi mutlu olur”

Şu anda hükümet yetkilileri tarafından mısır alım fiyatının açıklanmasını beklediklerini kaydeden Aydiş, şöyle devam etti:

“Bizim çıkardığımız maliyetler 6 bin-6 bin 500 lira civarında. Bizler tonu 8 bin civarında alımın yapılmasını bekliyoruz. İnşallah isteğimiz doğrultusunda fiyat açıklanırsa çiftçi bu sene tamamen mutlu olur. Çünkü çiftçi mutlu olursa bütün insanlar mutlu olur. Çiftçinin durumu iyi olursa herkesin durumu iyi olur. Hükümetten hububatta olduğu gibi mısır konusunda da çiftçimize yardımcı olacağını umuyorum.” (İLKHA)

İlgili Haberler

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -spot_imgspot_img

Popüler Haberler

Sponsorlu içerik

Son Yorumlar