Perşembe, Mart 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_img
Ana SayfaGündemÖmründe sadece bir kere çiçek açan agave bitkisinin faydaları nelerdir?

Ömründe sadece bir kere çiçek açan agave bitkisinin faydaları nelerdir?

Unesco’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan halk arasında sabır otu olarak da bilinen agave bitkisinin faydaları merak ediliyor.

Her bitki kendine özgüdür. Tıpkı insanlar gibi birbirinden farklı özellikleri ve ihtiyaçları bulunmaktadır. Agave bitkisi de bu farklılığa örnek gösterilebilir. Çünkü

Sadece bir kere çiçek açan agave bitkisi oldukça nadir bir bitkidir. Halk arasında sabır otu olarak da bilinen Agavaceae ailesinden gelmekte olan bu bitki ömrü boyunca bir kez çiçek açma özelliği ile hem sabırla beklemeyi hem de nadir ve özel olduğunu göstermektedir.

Boyu 3 ila 10 metre uzunluğunda açan agave bitkisi, Unesco’nun Dünya Kültür Mirası Listesi’nde  de bulunuyor.

Sabır otu bitkisi; ortalama 60 ila 100 sene arasında değişen ömrü boyunca yalnızca bir kere çiçek açmaktadır. Bu bitkiyi diken kişiler bazen çiçeğinin çıktığını göremeden kendilerinden sonra gelen nesiller görebilmektedir. Bundan dolayı yüzyıl bitkisi olarak da bilinmektedir.

Sabır otunun özellikleri

Agave bitkisi Unesco’nun Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alan özel bir bitkidir.

Ortalama 60 ile 100 sene arasında ömrü bulunan agave bitkisi sadece bir kez çiçek açan bir bitkidir.

Kısa gövdeli bir bitki olan agave bitkisinin yapraklarının üstü mumsu dokuya sahiptir. Kenarları ise dişli bir görünüme sahiptir.

Etli yaprakları olan bu bitki içerisinde besin biriktirir. Ve tüm besin değerindeki enerjisini bu çiçek için kullanır.

Ömründe bir kere çiçek açtığı için beklemeyi öğreten bir çiçektir. Hatta bu bitkiyi yetiştirenler bitkinin çiçek açtığına denk gelmediği olmuştur. Beklemeyi öğreten bu çiçeğe sabır otu veya sabır çiçeği olarak adlandırılmaktadır.

Sabır otu neye iyi gelir?

Sadece bir kere çiçek açan agave bitkisi neye iyi gelir oldukça merak edilmektedir. Şifa kaynağı olarak bilinen bu bitki genellikle şurup olarak kullanımı yaygındır. Birçok gıdada tatlandırıcı olarak da kullanılan agave şurubu vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengindir. Böylelikle kolesterolü dengelemektedir. Dengelenen kolesterol sayesinde de oluşabilecek kalp hastalıklarının önüne geçilmektedir.

Ayrıca normal beyaz şekerden yüzde 25 daha şeker barındırmaktadır. Barındırdığı şekere kıyasla daha az glikoz ve bol miktarda fruktoz içerdiği için şeker hastaları tarafından daha fazla tercih edilmektedir. Agave şurubunun cilt enfeksiyonlarına ve iltihaplanmalarına da iyi geldiği bilinmektedir.

Agave şurubu nedir, faydaları nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz ve oldukça merak edilen agave şurubu nedir? Birçok faydası bulunan bu şurup şeker ile kıyaslandığında daha az glikoz içermektedir. Dolayısıyla tatlandırıcı olarak da sıklıkla kullanılmaktadır. Aynı zamanda mayalandırmayı hızlandırmayı yönüyle de sıklıkla tercih edilmektedir.

İlaç olarak da fazlasıyla tercih edilen agave şurubu çeşitli cilt enfeksiyonlarına, iltihaplanmalara ve cilt sağlığına iyi geldiği bilinmektedir. Bu yüzden de kozmetik ürünlerinde de kullanılmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi ile de bilinen bu şurup mikropları azaltmaktadır.

Agave şurubu içerdiği lif ve vitamin sayesinde de kişiye tokluk hissiyatı vermektedir. Bu yüzden de kilo vermeye kolaylık sağlamaktadır.

Ömründe sadece bir kere çiçek açan agave bitkisi çiçek açtıktan sonra çürümektedir. Fakat yaşamı boyunca çeşitli faydaları ile şifa dağıtmaktadır. (İLKHA) 

İlgili Haberler

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -spot_imgspot_img

Popüler Haberler

Sponsorlu içerik

Son Yorumlar