Perşembe, Mart 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_img
Ana SayfaEvcil HayvanlarSıcak havalarda kuş bakımları zorlaşıyor

Sıcak havalarda kuş bakımları zorlaşıyor

Mardin’de hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstüne çıkması, kuş türlerinin bakımlarını hem önemli kılıyor hem de zorlaştırıyor.

Ülke genelinde görülen yüksek sıcaklıklar birçok kişiyi olumsuz yönde etkiliyor. Mardin’de de görülen aşırı sıcaklıklar sokaktaki hayvanları etkiliyor. 

Mardin Kapalı Çarşı’da esnaflık yapan Yusuf Can, yüksek hava sıcaklarında, hayvanların daha çok kuş türlerinin bakımları hakkında önemli bilgiler aktardı. Güvercin ve diğer kuş türlerinin yüksek hava sıcaklıklarına karşı çok susuzluk çektiklerini, bu konuda bakımlarının ihmal edilmemesi gerektiğine dikkat çekti. 

İşlettiği dükkânda esledikleri kuşları satan Can, insanların aldıkları hayvanlara fazla iyi bakamadığından ölümlerine neden oluyorlar. Dolayısıyla da satışların biraz azaldığını söyledi. 

Hayvanların sıcaktan etkilendiğini dile getiren Can, “Hayvanların sürekli ihtiyaçlarını karşılamak zorundayız. Bakımları çok zor olduğu gibi sularına da dikkat ediyoruz. Taze yem vermeye dikkat ediyoruz. Bazı insanlar kuşları satın alıyorlar. Ancak bakımları hakkında fazla bilgileri olmadığı için kuşların ölümüne neden oluyorlar. Kuşların bu şekilde ölmesiyle bizim satışları da etkiliyor. Normalde günlük içebileceği kadar bir kap su veriyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Can, yüksek sıcakların kuşların bakımlarına çok etki yaptığını belirterek, “Sıcak havada aldığımız soğuk su hemen ısınıyor. Bunun için sık sık suyunu değiştiriyoruz. Kuşlar sıcak suyu içmezler. İşler durmuş, satış olmuyor. Çok fazla kuş telef olduğu için insanlar almaktan çekiniyor. Aslında bakmayı bilseler herkes rağbet eder.” dedi. (İLKHA)

İlgili Haberler

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -spot_imgspot_img

Popüler Haberler

Sponsorlu içerik

Son Yorumlar