Perşembe, Mart 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_img
Ana SayfaTarım HaberleriÜreticilere 9 bin 225 kg Aspir Tohumu Dağıtılıyor

Üreticilere 9 bin 225 kg Aspir Tohumu Dağıtılıyor

Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce, Harmancık’ta üreticilere aspir tohumu dağıtıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından desteklenen Tarım Alanlarının Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKE) kapsamında yapılan çalışmalara ara verilmiyor.

Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Aspir Üretimini Geliştirme Projesi ile Harmancık ve Orhaneli ilçesinde toplam 98 üreticiye 9 bin 225 kg yöreye uygun olan balcı cinsi aspir tohumu dağıtıldı.

Projenin yüzde 75’inin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından karşılandığını vurgulayan Harmancık Kaymakamı Esma Atasever, projenin hayırlı olmasını temenni etti.

Programa katılan Harmancık Belediye Başkanı Yılmaz Ataş ise Harmancık ilçesinde aspir üretiminin markalaşmasını amaçladıklarını söyledi.

Tohum dağıtımında konuşma yapan Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Acar, aspir bitkisinin; kuru ve kıraç şartlara dayanıklı, tuzluluğa toleranslı kaliteli yağ miktarıyla hem yem hem de yağ sektöründe potansiyel hammadde olarak kullanılabilen önemli bir yağ bitkisi olduğunu söyledi.

İl Müdürü Acar, Harmancık ve Orhaneli’de devam eden mevcut aspir yetiştiriciliğinin çeşitlenmesi ve verimin artırılması için geliştirilmiş çeşitleri üreticilerle buluşturduklarını ifade etti. Aspir bitkisinin ülkemizin bitkisel yağ ihtiyacını karşılaması bakımından da özellikle son yıllarda önem kazandığını belirten Acar: ”Toplamda 98 üreticiye 9 bin 225 kg aspir tohumu dağıtacağız. Aspir, doymuş yağ oranının düşük, doymamış yağ oranının yüksek olması nedeniyle kaliteli yağa sahiptir. Aspir, hububatla çok fazla rekabete girmediği için bölgemizde yaygınlaşmasını istediğimiz bir bitki. Bu memleketimiz ve ilçemiz için faydalı bir proje. İnşallah projeye uygun olarak ilçede aspir ekim oranları da artar.” şeklinde konuştu.

İlgili Haberler

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -spot_imgspot_img

Popüler Haberler

Sponsorlu içerik

Son Yorumlar