Perşembe, Mart 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_img
Ana SayfaTarım HaberleriYerli ve Milli Tohum ‘Kale’ Çukurova’da Ekilecek

Yerli ve Milli Tohum ‘Kale’ Çukurova’da Ekilecek

Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü ile Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen Kale mısır çeşidi, üreticilerimize tanıtıldı.

Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı tarafından Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması Yayım Projesi kapsamında düzenlenen, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü koordinatörlüğünde yürütülen “Kale Gibi Mısır Çeşidi” Yayım Projesi tanıtım toplantısı İl Müdürlüğü Toplantı Salonunda yapıldı.

Tanıtım toplantısı açılışında konuşan Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Nuri Kökçüoğlu, mısır üretiminde Adana’nın söz sahibi bir il olduğunu belirterek stratejik ürünlerde neye ihtiyaç varsa onun yetiştirilmesinin şart olduğunu kaydetti. Kökçüoğlu, pandemi, savaşlar, kıtlık gibi faktörlerin gıda maddeleri üretimi ve arzını bir kez daha ön plana çıkardığını belirterek yerli ve milli tohumlarla yapılacak üretimin önemine işaret etti.

Toplantıda Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Dr. İbrahim Cerit ve Sakarya Mısır Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünden Dr. Cavit Sezer, Kale mısır çeşidi hakkında bilgi verdi. Toplantıda Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Toklu da mısır üretimi hakkında görüşlerini ifade etti.

Kale mısır çeşidi yayım projesi kapsamında Adana’nın farklı lokasyonlarında üretici bazında ekimi yapılarak bölgedeki yetişme performansı değerlendirilecek.

İklim değişikliğine toleranslı (sıcak ve soğuğa toleranslı) Kale mısır çeşidi ekilişi yaygınlaştığı takdirde; besin değerinin yüksek olması nedeniyle gıda sektöründeki önemli protein açığını kapatması, maliyetinin düşük olması,  uzun süre bozulmadan saklanması ve yüksek sindirilebilir protein içermesi ile hayvan besleme açısından önemli bir role sahip olan yem sektöründeki önemli bir açığı da kapatması bekleniyor.

İlgili Haberler

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -spot_imgspot_img

Popüler Haberler

Sponsorlu içerik

Son Yorumlar