Kırsal alanda yaşayan için gelir düzeyini arttırmak ve bölgedeki koyunculuk faaliyetlerini geliştirmek amacı ile Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Kayseri İl Tarım Orman müdürlüğünce 2011 yılında 1100 Akkaraman ırkı hayvanlar 11 ilçede 55 kişiye dağıtılmıştı.
Bu koyunlardan üretilen kuzulardan 4 er adet alınarak yeni yetiştiricilere dağıtılması ile proje kapsamının genişletilmesi amaçlanıyor. 5 yıl sürdürülmesi planlanan proje ile toplam 1100 yeni kuzu yeni 55 yetiştiriciye dağıtılacak.