Perşembe, Mart 21, 2024
spot_imgspot_imgspot_img
Ana SayfaSağlıkRadyasyon savar: Kaktüs çiçeği

Radyasyon savar: Kaktüs çiçeği

Ankara’da çiçek satıcıları, radyasyonu önleme özelliğine sahip olduğunu savundukları kaktüsün ilgi gördüğünü belirtti.

Kaktüs Caryophyllales takımının 1750 kadar bilinen türüne ve yaklaşık 127 cinsine sahip Cactaceae bitki familyasının bir üyesidir. Radyasyon savar olarak bilinen kaktüs çiçeği Cereus çeşidi diğer kaktüs çeşitlerine göre daha çok ilgi görüyor.

Aydınlık ortam seven Cereus 10 günde 1 kez su verilmesi yeterli olduğunu aktaran çiçekçiler, kuru havaya karşı dayanıklı olduğunu belirtiyor.

https://youtube.com/watch?v=j3TIaLBHdhU%3Fwmode%3Dtransparent%26jqoemcache%3DfJrrO

Son yıllarda çiçekçilerde en fazla rağbet gören türlerden biri de kaktüs. Özellikle masa başında çalışanların kaktüsü yanlarından ayırmadığını belirten çiçek satıcıları, bunun sebebinin kaktüsün radyasyonu emme özelliği olduğunu savundu.

Ankara’da 40 yıldır çiçek sektöründe olan Kemal Özkılıç, kaktüs çiçekleriyle ilgili önemli bilgiler verdi.

“Kaktüslere bağımlı olan ve hobi olarak bakan insanlar var”

Kemal Özkılıç

Türkiye ve dünya toplumunda ilgi gören çiçek türlerinden birinin kaktüs olduğunu belirten Özkılıç, “Kaktüslere bağımlı olan ve hobi olarak bakan insanlar var. Kaktüs çeşitleri çok fazladır. Kaktüs çeşitlerinden Cereus’un özellikle radyasyona karşı etkisinin olduğunu, odaya koyulduğu zaman radyasyona karşı faydalı olduğundan dolayı yoğun bir talep olmaktadır. Bazı insanlar kaktüslere hobi amaçlı bakmaktadır. Cereus dediğimiz kaktüs haricinde diğer kaktüsler sadece görsel olarak bir görüntüsü var. Binlerce çeşit kaktüs var ama fayda olarak Cereus dediğimiz kaktüsün radyasyona karşı etkisi var.” dedi.

“Çoğu kişi radyasyona karşı faydalı olduğunu billiyor”

Radyasyon savar özelliğinde olan kaktüs çeşidi olan Cereus’a talebin yoğun olduğunu aktaran Özkılıç, “Cereus ile ilgili talep yoğun. Çoğu kişi radyasyona karşı faydalı olduğunu bildiğinden ilgi gösteriyor. Talep yoğun olduğu için çoğu zaman yetiştiremiyoruz.” şeklinde belirtti. (İLKHA)

İlgili Haberler

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -spot_imgspot_img

Popüler Haberler

Sponsorlu içerik

Son Yorumlar